Czy gry komputerowe zastąpią pracę? Zaskakująca wizja przyszłości [PODCAST]

Czy gry komputerowe zastąpią pracę? Zaskakująca wizja przyszłości [PODCAST]

Co by ludzie robili, gdyby większość z nich została wypchnięta z rynku pracy przez roboty i AI? Zdaniem Claya Routledge’a, na pewno musieliby odnaleźć nowy sens życia. Posłuchaj ciekawych przemyśleń o przyszłości rynku pracy, wpływie gier na życie i bezwarunkowym dochodzie podstawowym. 

Litewski Instytut Wolnego Rynku LLRI regularnie publikuje odcinki podcastu Beyond Economics and Back, które poruszają rozmaite zagadnienia ekonomiczne i nie tylko. Niedawno opublikowany odcinek “Can Video Games Replace All the Jobs?” koncentruje się na eseju znanego autora Yuvala Noah Harari, w którym twierdzi on, że w świecie rządzonym przez roboty i sztuczną inteligencję ludzie przestaliby pracować, a poczucie sensu mogłyby im dać gry wideo.

W dyskusji istotnym zagadnieniem jest uniwersalny dochód podstawowy (UBI), który jest często chwalony za natychmiastowe wsparcie finansowe, a w opisywanej wizji przyszłości byłby, ze względu na brak dochodu z pracy, kluczowym czynnikiem przetrwania człowieka. Praca jednak ma ważną korzyść, której nie daje UBI – otóż prawdziwe ludzkie spełnienie pochodzi z budowania silnych relacji i aktywnego angażowania się w życie społeczności. Podczas, gdy niektórzy postrzegają UBI jako rozwiązanie nierówności ekonomicznych i różnych wad przypisywanych kapitalizmowi, inni postrzegają go jako egzystencjalne zagrożenie dla ludzkiej wolności.

CZY GRY WIDEO TO DOBRY SENS ŻYCIA?

W odcinku podcastu dr Clay Routledge, wiceprezes ds. badań i dyrektor Human Flourishing Lab w Archbridge Institute oraz ekspert w LLRI, wykracza poza zwykłe stereotypy, aby omówić różne kwestie związane z UBI i jego możliwym wpływem psychologicznym. Zastanawia się między innymi, w jaki sposób wprowadzenie gier wideo jako głównego zajęcia mogłoby wpłynąć na sens życia ludzi oraz ich poszukiwanie znaczenia.

Jak wskazuje, potrzeba poszukiwania znaczenia w życiu jest tak silna, że po utracie pracy i zapewnieniu bezwarunkowego dochodu, ludzie mogą zacząć szukać alternatywnych źródeł sensu, takich jak społeczności internetowe. Gry wideo mogą stanowić ramy, w których ludzie poszukują sensu, a interakcje społeczne w tych grach mogą być kluczowe dla ich życia. Jednakże, zależność od gier wideo nie odzwierciedla prawdziwej natury człowieka i jego pragnienia działania.

Problemem jest również sam UBI. Zdaniem Clay’a, proste rozwiązania, takie jak przekazywanie pieniędzy, nie wystarczą, aby pomóc osobom w potrzebie. Zmniejszenie ubóstwa poprzez przyznawanie pieniędzy to tylko powierzchowne rozwiązanie, które nie prowadzi do rzeczywistej poprawy jakości życia. Konieczne jest zapewnienie takim osobom edukacji, modeli do naśladowania i umiejętności samoregulacji, aby mogły one poprawić swoją sytuację życiową.

CZY ROBOTY FAKTYCZNIE MOGĄ ODEBRAĆ NAM PRACĘ?

O ile rozważania dotyczące UBI są bardzo realne, to obawy o masowe bezrobocie z powodu automatyzacji i technologii są, jak przyznaje sam Routledge, przesadzone. Obecnie brakuje pracowników w wielu sektorach, a nawet jeśli zostaną one zapełnione przez sztuczną inteligencję i automatyzacją, to ta ostatnia już w przeszłości okazała się czynnikiem wpływającym pozytywnie na rynek pracy, czego dowodzi historia rewolucji przemysłowej.

Odcinek o grach wideo i bezwarunkowym dochodzie podstawowym możesz zobaczyć na kanale YouTube Instytutu, TUTAJ>>

Sztucznej inteligencji i jej wpływowi na rynek pracy został poświęcony również inny odcinek podcastu, który możesz obejrzeć TUTAJ>>.