Dlaczego Polacy nie chcą zakładać firm? Raport „Polki i przedsiębiorczość 2024”

Dlaczego Polacy nie chcą zakładać firm? Raport „Polki i przedsiębiorczość 2024”

Z raportu Fundacji WłączeniPlus „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy” wynika, że aż 47 proc. Polaków nie planuje prowadzenia własnej działalności gospodarczej. 

Najczęściej wskazywaną barierą jest brak środków finansowych na start – wskazało ją 41 proc. respondentów. Kolejnymi przeszkodami są: strach przed porażką (33 proc.) oraz brak wiedzy na temat przepisów i procedur (31 proc.). 

Kobiety i mężczyźni: różne bariery

Kobiety częściej niż mężczyźni wskazują na brak pewności siebie (37% vs 23%) i sytuację rodzinną (13% vs 6%) jako przeszkody w założeniu firmy. Z kolei mężczyźni częściej obawiają się o stan zdrowia (21% vs 10%) i brak wsparcia ze strony najbliższych (9% vs 4%).

Wykształcenie a obawy

Niemal co trzeci badany (28 proc.) obawia się utraty stabilizacji zawodowej. Dotyczy to 52% osób z wyższym wykształceniem, 26% ze średnim i 16% z podstawowym. Natomiast stan zdrowia jako barierę wskazuje 18% osób z wykształceniem podstawowym, 14% ze średnim i 12% z wyższym.

Potrzeba systemowego wsparcia

Eksperci, cytowani przez autorów badania, podkreślają konieczność wprowadzenia rozwiązań ułatwiających zakładanie firm, takich jak darmowe doradztwo, niższe składki ZUS na start czy łatwiejszy dostęp do kredytów. 

Zwracają także uwagę, że promowanie elastycznych modeli pracy i wspieranie przedsiębiorczości dostosowanej do różnych życiowych sytuacji może zwiększyć liczbę osób decydujących się na własny biznes.

Cały raport Fundacji WłączeniPlus „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy” TUTAJ>>