Talenty i trendy na warszawskim rynku pracy. Urząd Miasta radzi, jak się na nim odnaleźć

Warszawa to atrakcyjne miejsce dla edukacji i rozwoju biznesu. Nowa publikacja Urzędu m.st. Warszawy analizuje korytarze migracyjne z Europy Wschodniej i Azji oraz aktualne trendy wpływające na świat pracy – wraz z praktycznymi wskazówkami dla inwestorów i obcokrajowców.
EKSPERCKA ANALIZA WARSZAWSKICH MOŻLIWOŚCI
W październiku Urząd Miasta Warszawy wyszedł naprzeciw inwestorom, pracownikom i studentom szukającym możliwości rozwoju w Warszawie i opublikował opracowanie „Warsaw. Talent and the Labour Market”.
Publikacja porusza takie zagadnienia, jak m.in. zielona transformacja, rewolucja technologiczna czy kompetencje przyszłości, ale przede wszystkim podkreśla, że Warszawa staje się kluczowym ośrodkiem dla międzynarodowych operacji biznesowych. Zebrane w raporcie materiały zostały przygotowane we współpracy z ekspertami, którzy trendy na rynku pracy analizują na co dzień – ABSL, Ahoy Career, Antal, Deloitte, HRK, Akademia Leona Koźmińskiego, Pro Progressio, Randstad oraz StartUp Hub Poland.
Dowiedz się więcej. Przeczytaj raport „Warsaw. Talent and the Labour Market”>>
PRZEDE WSZYSTKIM RÓŻNORODNOŚĆ
Jak wskazują eksperci, dzięki doskonałej ofercie szkolnictwa wyższego i staży, Warszawa może być postrzegana jako jedno z miast najmniej zagrożonych niedoborem talentów w Polsce. Warszawski rynek pracy jest różnorodny, a większość migrantów aplikuje na stanowiska specjalistyczne (66,8%), w szczególności w obsłudze klienta, HR oraz IT.
– W Warszawie spotykają się różne pokolenia pracowników o różnym pochodzeniu i bardzo różnym poziomie doświadczenia. To wyjątkowa mieszanka, która może stać się mocną stroną każdej firmy – czytamy w raporcie. Autorzy wskazują również, jakie są mocne strony pracowników z różnych grup wiekowych oraz na czym najbardziej im zależy; pracownicy powyżej 50 r.ż. zazwyczaj wprowadzają do grupy stabilność i bogatą wiedzę, 20-latkowie natomiast wnoszą innowacyjne pomysły i otwartość na nowe doświadczenia.
TRENDY NA WARSZAWSKIM RYNKU PRACY
Okazuje się jednak, że to nie umiejętności są najbardziej istotne dla rekruterów. Mimo, że jeszcze 10 lat temu najważniejsza dla polskich pracodawców była edukacja, aktualnie trend się zmienia i ważniejsze stają się naturalne predyspozycje kandydatów, w tym myślenie krytyczne, inteligencja emocjonalna, potencjał do rozwoju na danym stanowisku, czy doświadczenie w innych dziedzinach. Kluczowa jest też motywacja i ambicja. Samą możliwość rozwoju umiejętności coraz częściej zapewniają natomiast pracodawcy, finansując kursy i szkolenia. Popularne jest również oferowanie pracownikom benefitów, takich jak zajęcia fitness, posiłki w godzinach pracy, opieka weterynaryjna dla zwierząt, czy możliwość skorzystania z ,,workation”.
Kluczowy w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów stał się coraz bardziej popularny po pandemii COVID-19 trend pracy zdalnej i hybrydowej. To bardzo istotna uwaga dla pracodawców, bo badanie Randstad’s 2024 Workmonitor wykazało, że 37% z ponad 27 tysięcy ankietowanych pracowników na całym świecie nie przyjmie oferty pracy, która nie zagwarantuje możliwości pracy zdalnej przynajmniej kilka dni w tygodniu. Ze względu na demograficzny kryzys w Polsce, model pracy zdalnej i możliwość zatrudniania pracowników ,,na odległość” stanie się kluczowa w nadchodzących latach.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA OBCOKRAJOWCÓW
Autorzy raportu wskazują, jakie kwestie warto rozważyć przed przeprowadzką do Warszawy – szczególnie, gdy jest się obcokrajowcem.
Przede wszystkim kluczowe są koszty życia w stosunku do wynagrodzenia. Warszawa wyróżnia się na tle innych wschodnioeuropejskich stolic, takich jak Praga czy Tallin, a także dużych zachodnich metropolii, gdzie zarabianie na życie może być znacznie bardziej wymagające. Koszt życia w Warszawie jest o 50% niższy niż w Londynie, o 30% niższy niż w Berlinie i o 9% niższy niż w Pradze. Zarabianie na życie w Polsce znacznie ułatwia młodym osobom “PIT 0”, który zwalnia osoby do 26 roku życia z podatku dochodowego. Niskie koszty życia i proporcjonalnie wysokie zarobki sprawiają, że Warszawa to przyjemne miejsce do życia i dobry cel relokacji. Większość międzynarodowych firm z siedzibą w Polsce chętnie zapewnia nowym pracownikom pakiety relokacyjne, które powinny ułatwić cały proces.
Przed przeprowadzką warto wziąć również pod uwagę czas znalezienia pracy na danym rynku. Według raportu, aktualnie czas znalezienia nowej pracy w Warszawie wynosi 1-3 miesiące. Znajomość języka polskiego często nie jest istotna w pracy, warto natomiast znać angielski, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Dużym atutem jest język ojczysty – im bardziej niszowy, tym lepiej.
Autorzy publikacji opisują również proces obsługi formalności, takich jak zdobycie numeru PESEL czy wynajem mieszkania, a także podkreślają otwartość Warszawy na obcokrajowców, łatwość poruszania się transportem publicznym i wiele możliwości spędzania czasu wolnego, w tym w parkach, restauracjach czy na różnych wydarzeniach.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA INWESTORÓW
W raporcie nie brakuje również rekomendacji dla inwestorów przyglądających się warszawskiemu rynkowi. Autorzy zachęcają między innymi do korzystania z szerokiej puli talentów warszawskich pracowników, w tym znakomitych menedżerów, podejmowania współpracy z uczelniami, czy inwestowania w programy integracyjne dla pracowników, w tym kursy językowe, które mogą być kluczowe ze względu na różnorodność migrantów. Eksperci zalecają także czujne obserwowanie zmian w polskiej polityce i przepisach imigracyjnych, gdyż mogą mieć istotny wpływ na dostępność i prawa pracowników zagranicznych.
Poznaj wszystkie wskazówki dla inwestorów. Pobierz raport „Warsaw. Talent and the Labour Market”>>
ZA ROK DOWIEMY SIĘ WIĘCEJ
Urząd Miasta Warszawy zapowiada, że raport będzie kontynuowany i publikacje ukażą się również w kolejnych latach, co pozwoli uważnie śledzić zmiany na dynamicznie rozwijającym się warszawskim rynku.
Zachęcamy do zapoznania się z całą publikacją, dostępną na stronie Urzędu Miasta Warszawy>>
Fundacja Wolności Gospodarczej należy do Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Przedsiębiorczości, dlatego warszawski rynek pracy należy do grona naszych zainteresowań.