#TerazPraca. Kampania edukacyjna FWG na temat rynku pracy.

#TerazPraca. Kampania edukacyjna FWG na temat rynku pracy.

Warszawa, 4 stycznia 2024 r.

#TerazPraca. Kampania edukacyjna FWG na temat rynku pracy.

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? Co zrobić, żeby Polacy zarabiali więcej i czy 35-godzinny tydzień pracy jest możliwy? Eksperci obalają mity i promują wiedzę na temat rynku pracy w nowej kampanii #TerazPraca Fundacji Wolności Gospodarczej.

Widzimy potrzebę rozpoczęcia rzetelnej debaty na temat pracy, ponieważ dyskusja prowadzona w przestrzeni publicznej coraz częściej odbywa się przy wykorzystaniu niemerytorycznych i emocjonalnych argumentów. Właśnie z tego powodu inaugurujemy projekt #TerazPraca – piszą organizatorzy.

Celem kampanii jest m.in. popularyzowanie wiedzy o rynku pracy i wyzwaniach, które przed nim stoją, monitorowanie zmian legislacyjnych i rekomendowanie dobrych rozwiązań dotyczących rynku pracy, a także promowanie skutecznych metod zwiększania aktywności zawodowej.

#TERAZPRACA – Fakty o rynku pracy>>

Praca jest nieodłącznym elementem naszego życia, a stale i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie rynku pracy.

– Chcemy, żeby o pracy rozmawiano w sposób konkretny. Przykładowo, aktywność w grupie osób w wieku 55 i więcej, to zaledwie 56,4% przy średniej w UE na poziomie 62,3% i ponad 73% w Niemczech czy prawie 74% w Estonii. Polityka gospodarcza powinna tworzyć dobre warunki do tego, by jeszcze więcej osób w wieku produkcyjnym było aktywnych zawodowo – komentuje Marek Tatała, wiceprezes Fundacji Wolności Gospodarczej.

Q&A: Zobacz odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania na temat rynku pracy>>

Na stronie projektu #TerazPraca zainteresowane osoby mogą zapoznać się z rzetelnymi informacjami na tematy, wokół których narasta wiele mitów i nieprawd. Poznają odpowiedzi na pytania, m.in. czy imigranci „kradną pracę Polakom”, czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę oraz czy 35-godzinny tydzień pracy jest możliwy.

W przestrzeni medialnej i dyskusjach polityków brakuje często informacji na temat wartości pracy, skutecznych metod zwiększania aktywności zawodowej i wydajności pracy czy oddziaływania zmian pokoleniowych i technologicznych na rynek pracy. Chcemy to zmienić, dlatego edukujemy i informujemy opinię publiczną o tych ważnych dla rynku pracy aspektach – zauważa Marek Tatała.

Czy imigranci kradną pracę i płace Polaków? Zobacz odpowiedź ekspertów na TerazPraca.org.pl>>

O faktach i mitach na temat rynku pracy będzie można przeczytać także na kanałach Fundacji Wolności Gospodarczej w mediach społecznościowych. Na fundacyjnych stronach poruszane są m.in tematy łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi oraz tego, czy Polki i Polacy rzeczywiście pracują najwięcej w Europie. – Trzeba promować elastyczne formy zatrudnienia i możliwość łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi – czytamy.

W ramach projektu #TerazPraca odbyła się również debata z udziałem przedstawicieli świata biznesu o tym, jak zwiększyć aktywność zawodową Polek i Polaków. W dyskusji udział wzięli eksperci z Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club, Pracodawców RP, McKinsey & Comapny oraz z Grupy Żabka. Uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że w obliczu kryzysu demograficznego potrzeba w Polsce większej aktywizacji zawodowej oraz, że czekają nas nowe wyzwania związane z rozwojem nowych technologii.

Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek i Polaków? Zobacz nagranie z debaty #TerazPraca>>

Już niebawem kolejne wydarzenia, debaty i publikacje dotyczące pracy. Zachęcamy do śledzenia strony projektu TerazPraca.org.pl i mediów społecznościowych Fundacji Wolności Gospodarczej, gdzie cyklicznie będą pojawiały się informacje na tematy dotyczące rynku pracy.

Partnerem projektu #TerazPraca jest Grupa Żabka.