Wielka reforma rynku pracy od 1 czerwca. Co się zmieni?

Od 1 czerwca 2025 roku zacznie obowiązywać reforma rynku pracy Polsce. Dwie kluczowe ustawy – o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz o zasadach zatrudniania cudzoziemców – wprowadzają łącznie 21 najważniejszych zmian oraz modyfikują aż 51 dotychczasowych ustaw.
Celem nowelizacji jest stworzenie nowoczesnego, sprawiedliwego i bardziej elastycznego systemu, który odpowiada na potrzeby zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Więcej wsparcia dla bezrobotnych i seniorów
Nowe przepisy otwierają dostęp do instrumentów wsparcia dla grup, które wcześniej były często pomijane – m.in. seniorów, rolników, samotnych rodziców, osób z rodzin wielodzietnych i młodzieży. Znika m.in. limit wieku dla korzystania z bonu na zasiedlenie. Rolnicy będą mogli rejestrować się jako osoby bezrobotne, a emeryci skorzystają z dopłat do zatrudnienia.
Wprowadzone zostaną nowe instrumenty: m.in. pożyczka edukacyjna do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, bon na kształcenie ustawiczne czy pomoc w przypadku zwolnień grupowych. Urzędy pracy zyskają dostęp do nowoczesnego systemu online, a rejestracja nie będzie już uzależniona od miejsca zameldowania, lecz od faktycznego pobytu.
21 zmian, które mają znaczenie
Ustawa liczy aż 453 artykuły i obejmuje m.in.:
- zniesienie obowiązku rejestracji wg zameldowania,
- wsparcie dla biernych zawodowo,
- poprawę jakości staży,
- wzmocnienie Krajowego Funduszu Szkoleniowego,
- uproszczenia dla przedsiębiorców i agencji pracy,
- lepszy system poradnictwa zawodowego.
Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców
Rewolucja obejmie także zatrudnianie cudzoziemców. Procedury mają być bardziej przejrzyste i skuteczne, co ograniczy nadużycia – w tym wyłudzanie zezwoleń na pracę tylko po to, by uzyskać dostęp do strefy Schengen. Zwiększy się rola publicznych służb zatrudnienia, a starostowie będą mogli wskazywać zawody, w których zatrudnianie cudzoziemców nie będzie możliwe w związku np. ze zwolnieniami grupowymi w danym regionie.
Zlikwidowany zostanie również tzw. test rynku pracy – uciążliwa dla pracodawców procedura, którą zastąpi nowy, bardziej elastyczny mechanizm oceny sytuacji lokalnej.
Co dalej?
Choć główne zmiany wchodzą w życie już 1 czerwca, część przepisów – m.in. dotyczących instytucji szkoleniowych i wsparcia dla osób młodych – zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2026 roku.
Więcej o reformie przeczytasz na stronie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej>>