To oni tworzą rynek pracy na co dzień. Powiedzieli, jakich zmian oczekują po wyborach.
Katarzyna Domagała – Szymonek
Walczący o głosy politycy powiedzieli dużo na temat tego, jak powinien wyglądać rynek pracy. Postanowiliśmy zapytać o to ludzi, którzy na co dzień dają pracę Polakom, rozmawiają z przedsiębiorcami o ich problemach. Sprawdźcie, co wskazali w pierwszej kolejności.
Rynek pracy jest istotnym punktem kończącej się powoli kampanii wyborczej. Politycy przed tegorocznymi wyborami obiecali nam wyjątkowo dużo. Tradycyjnie już grubsze portfele, ale też krótszy czas pracy, pełnopłatne L4 od pierwszych dni choroby, wprowadzenie emerytur stażowych (to postulat powtarzany od lat przy okazji kolejnych kampanii wyborczych, nigdy nie został zrealizowany), wydłużenie urlopu wypoczynkowego z 26 do 35 dni w roku czy ułatwienia w prowadzeniu firm, zachowanie obecnego wieku emerytalnego, ułatwienia w zasadach naliczania składki zdrowotnej, nowe ulgi podatkowe, a nawet całkowitą likwidację podatku dochodowego od osób fizycznych.
O to, na czym po wyborach rzeczywiście powinni skupić swoją uwagę w kontekście sytuacji na rynku pracy, zapytaliśmy ludzi, którzy ten rynek pracy na co dzień tworzą (dają miejsca pracy, poszukują pracowników, zrzeszają przedsiębiorców) oraz na co dzień go badają i analizują zjawiska, jakie na nim zachodzą. Z ich odpowiedzi wyłania się kilka kluczowych obszarów wymagających najpilniejszej uwagi.
[…]
Tekst ukazał się 13 października 2023 roku na portalu pulsHR.pl