The future of work? Work of the future! (2019)

The future of work? Work of the future! (2019)

CZYTAJ RAPORT

Przyzwyczailiśmy się myśleć o sztucznej inteligencji (AI) w czasie przyszłym i spekulować, jak wpłynie na nas rozwój technologiczny w tej dziedzinie. Jeśli jednak spędzimy zbyt dużo czasu, próbując dowiedzieć się, czego się spodziewać w przyszłości, ryzykujemy, że nie dostrzeżemy, że sztuczna inteligencja i robotyzacja już zaczęły zmieniać nasze codzienne życie.

Choć dowody historyczne wskazują, że poprzednie fale automatyzacji były w przeważającej mierze pozytywne dla gospodarki i społeczeństwa, sztuczna inteligencja należy do innej ligi i może powodować znacznie większe zakłócenia. Opiera się na innych technologiach cyfrowych, ale także sama powoduje i wzmacnia poważne zmiany społeczno-gospodarcze.

Co najnowsze osiągnięcia technologiczne w zakresie sztucznej inteligencji i robotyzacji oznaczają dla gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy? Czy powinniśmy się martwić czy ekscytować? Które miejsca pracy zostaną zniszczone, a jakie utworzone nowe? Co powinny zrobić systemy edukacji, przedsiębiorstwa, rządy i partnerzy społeczni, aby skutecznie zarządzać nadchodzącą transformacją?

Oto niektóre z pytań, które rozważał Michel Servoz, starszy doradca ds. sztucznej inteligencji, robotyki i przyszłości pracy, w tym szczegółowym badaniu zleconym przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera.