Polska musi przyciągać najzdolniejszych ludzi z całego świata

Fakt

W ciągu ostatnich lat Polska przeszła imponującą metamorfozę – z kraju emigrantów zarobkowych do kraju, do którego przyjeżdżają ludzie z całego świata w poszukiwaniu lepszego życia. Na koniec maja 2023 w Polsce przebywało prawie milion cudzoziemców wykonujących tu pracę. To świetna informacja dla polskiej gospodarki – przyjezdni budują jej siłę, płacą podatki oraz tworzą nowe miejsca pracy.

Są jednak coraz bardziej niepokojące znaki, które świadczą o tym, że atrakcyjność migracyjna Polski może ulec pogorszeniu. Dane Eurostatu wskazują, że np. Ukraińcy, którzy po bezprawnej inwazji Rosji na ich ojczyznę, obecnie przemieszczają się dalej do Niemiec, przede wszystkim ze względu na lepsze wynagrodzenia. Tymczasem długoterminowy sukces polskiej gospodarki zależy także od jej skłonności do przyciągania przybyszów – nasza demografia jest fatalna. Powinno zależeć nam na pozyskiwaniu ludzi szczególnie utalentowanych, którzy w Polsce będą zakładać innowacyjne firmy czy tworzyć przełomowe wynalazki.

Obecnie Polska nie prowadzi w ogóle polityki migracyjnej. Z pewnością powinniśmy aktywnie skłaniać imigrantów, by osiedlali się tu na stałe i wiązali z Polską swoją przyszłość osobistą i zawodową. Z jednej strony pomoże to rozwiązać problem demograficzny, a z drugiej sprawi, że unikniemy problemów asymilacyjnych. Polska powinna też oferować stypendia i studia na polskich uczelniach dla wybitnych kandydatów z całego świata.